O Filmu: 007 James Bond: Diamonds are Forever (Džejms Bond: Dijamanti su večni) 1971
Objavljeno 20 October, 2022
После опсежне потраге британски тајни агент Џејмс Бонд успева да пронађе Ернста Ставроа Блофелда, вођу међународне злочиначке организације Спектра, и убије га. Била је то лична освета јер је Блофелд убио жену с којом је Бонд – први и последњи пут – био ожењен. “М” га после тога шаље на нови задатак.
У јужноафричким рудницима налази се 80 одсто залиха дијаманата, али већи део ископаних драгоцености већ неко време не стиже на своја уобичајена одредишта. Неко их краде и постоји претпоставка да крадљивци желе да утичу на цену дијаманата на светском тржишту, али могуће је и да имају неке друге планове.
Британска тајна служба успева да се домогне курира који украдене дијаманте преноси из Амстердама у Америку. Његово име и “улогу” преузме Бонд. Особа од које ће добити дијаманте је лепа Тифани Кејс. Али, курир чији је идентитет преузео Бонд успева да побегне британским обавештајцима и напада га у Амстердаму. Бонд га у самообрани убија. Леш тог човека, кога ће представити као свог брата, Бонд ће уз Тифанину помоћ транспортовати на кремирање у Лас Вегас. На лешу, у ковчегу, биће скривени дијаманти.
Кад стигне у Лас Вегас Бонд открива шокантну новост – не само да Блофелд није мртав него он стоји иза крађе дијаманата. Његов циљ је да загосподари светом. Бонд ће се тако наћи у једној од својих најнапетијих и најдинамичнијих пустоловина која ће имати спектакуларну завршницу…
– Девети Бонд филм и седми из званичне серије. Шести филм у коме је Шон Конери тумачио главну улогу и последњи филм из званичне серије у коме се он појавио.
– Овај филм је својеврсни преседан јер се никада пре тога није догодило да се неки глумац врати због улоге Бонда, као што је то учинио Шон Конери после Џорџа Лезенбија.
– Смрт Бондове супруге Трејси првобитно је планирана да буде отварајућа сцена филма, али је ипак касније додата на крај “У служби њеног краљевског височанства” јер су продуценти желели да испоштују веродостојност романима Јана Флеминга.
– По премијери филма, ово Бонд остварење оборило је холивудски тродневни рекорд у заради.
– Продуценти Хари Салцман и Алберт Р. Броколи изабрали су Лану Вуд за улогу Пленти О’Тул пошто су видели њене фотографије у часопису “Плејбој”.
– Сцена у којој се кола преврћу у пролазу снимљена је на две различите локације. Улаз је снимљен у возном парку у Универзал студију а излаз је снимљен у Лас Вегасу у улици Фремонт.
– Међу глумицама које су биле у најужем избору за улогу Тифани Кејс нашле су се Ракел Велч, Џејн Фонда и Феј Данвеј. Џил Сен Џон првобитно је понуђена улога Пленти О’Тул, али је ипак добила главну женску улогу јер је током тест снимања одушевила редитеља Гаја Хамилтона. Сен Џонова је прва Американка која је добила улогу Бонд девојке.
– Берт Рејнолдс био је изабран за улогу Џејмса Бонда али био је заузет снимањем другог филма.
– С обзиром на то да се у једном делу филма спомињу ковчези и кремација, занимљиво је напоменути да је продуцент Алберт Броколи радио као продавац и менаџер у радњи погребне опреме док је Шон Конери радио као погребник.
– Због високог хонорара Шона Конерија, буџет за специјалне ефекте је морао бити значајно умањен. Конери је, наводно, био плаћен 1,25 милиона долара, што је била изузетно висока цифра за то доба.
– Џорџ Лезенби је био замољен да понови улогу Бонда, али је он то одбио.
– Иако је део радње овог филма смештен у Лас Вегас, ни један лик не изговара “Лас Вегас” или “Вегас”.
– Лоис Максвел (Мис Манипени) носи шешир у својој сцени да би се прикрила њена офарбана коса.
– Лана Вуд стајала је на кутији у неким сценама са Шоном Конеријем. Без обзира на то што је била у штиклама, није била довољно висока да стане у кадар са њим.
– Првобитна идеја за сценарио била је прича о злочинцу који отима подморнице уз помоћ супертанкера. Ова идеја је касније прерађена за филм “Шпијун који ме је волео” (1977).
– Једна сцена снимана је у кући Кирка Дагласа.
– “Дијаманти су вечни” је четврта Бонд књига Јана Флеминга. Први пут је објављена 26. марта 1956. и филм је слободно базиран на овом делу. Флеминг је 1957. написао књигу “Кријумчари дијаманата” у којој се не појављује најчувенији тајни агент.
– Снимање у казинима Лас Вегаса било је дозвољено само између 3 и 6 изјутра.
NOTICE:
FilmoviX DOES NOT! stream videos or host content of any kind, the videos you watch are hosted and shown from sites such as YouTube, Megavideo, etc.